Danmarks bedste ... Kød, Fiske- og Ostedelikatesser

Vær med til at hædre det gode håndværk, når Danmarks bedste delikatesser indenfor kød, fisk og ost skal findes.

 

Velkommen til Danmarks bedste... 

På Foodexpo hædrer vi det gode håndværk, når vi kårer Danmarks bedste delikatesser fra udvalgte slagtere, ostehandlere og fiskehandlere. Konkurrencerne afvikles søndag og mandag på Foodexpo, i samarbejde med 3 forskellige brancheforeninger: Danske Slagtermestre, Danmarks Fiskehandlere samt Ostehandlerforening for Danmark.

 

Kød

Søndag den 17. marts 2024 kåres Danmarks bedste i kategorierne:

Kl. 11-12: Danmarks bedste Spegepølse i kunsttarm 
Kl. 12-13: Danmarks bedste Spegepølse i naturtarm
Kl. 13-14: Danmarks bedste Leverpostej
Kl. 14-15: Danmarks bedste Frikadelle
Kl. 15-16: Danmarks bedste Grillpølse

Konkurrencerne er inddelt i 2 runder, hvor den første runde fandt sted den 8. oktober 2023. Her blev 5 produkter i hver kategori udvalgt til at gå videre til finalen, som afholdes på Foodexpo.

Konkurrencen afholdes af Danske Slagtermestre.

Læs mere og se finalisterne her.

Se programmet her

 

Danmarksmesterskaberne i cocktails på Foodexpo

Ost

Mandag d. 18. marts 2024 kåres Danmarks bedste indenfor ost. Der dystes i kategorierne:

Kl. 11-12: Danmarks bedste Rygeostsalat
Kl. 12-13: Danmarks bedste rørte Flødeost m. hvidløg
Kl. 13-14: Danmarks bedste rørte Flødeost u. hvidløg

Vær med når vi kårer Danmarks bedste ostedelikatesser. 

Konkurrencen afholdes af Ostehandlerforeningen for Danmark.

Finalisterne er:

Steensgaard ost, Odense
Ost og tapas, Holbæk og Espergærde
Manfred Dieter Schedler fra Jama Ost, Risskov
Karin Ramskov fra JUTA, Horsens
Karina Hofsted Nielsen fra Ostehuset, Otterup
Osteboden Fru Hansen, Nyborg

Se programmet her

Danmarks Bedste Ostehandler

Fisk

Mandag den 18. marts 2024 bliver Danmarks bedste Fiskefrikadelle kåret på Foodexpo:

Kl. 14-15: Danmarks bedste Fiskefrikadelle

Vær med, når udvalgte fiskehandlere dyster om prisen som indehaver af Danmarks bedste fiskefrikadelle.

Konkurrencen afholdes af Danmarks Fiskehandlere

Finalisterne er:

Lars Kubert fra Kuberts Fisk, Nykøbing Sjælland
Carl Ahrenkiel fra Havnens fiskehus, Vejle
Kasper Schneider fra Det Fisk, Frederiksværk
René Trangeled fra Rene's Fiskevogn, Skanderborg og Århus
Anders Søegaard fra Hvide Sande Røgeri, Hvide Sande

Se programmet her

Danmarks Bedste Fiskehandler

Kontakt os

Vi sidder klar til at hjælpe dig på mail eller telefon

Kontakt os

keyboard_arrow_up